En dag i app-fabriken

Flera plattformar i fokus visar två som har möte samt en app.
”Åsa Böhme och Jonas Rören diskuterar senaste appen Diamantjakten.”

”Mobilen brummar till på nattduksbordet. De digitala siffrorna på skärmen visar 06:55. På Skype-appen lyser en uppfordrande röd etta. Jag öppnar appen och ser ett meddelande från Jonas – min kollega som programmerar ABC-klubbens senaste app Diamantjakten.”

Så börjar min krönika i Natur & Kulturs nya inspirationsmagasin – ABC-klubbens magasin – för lärare som undervisar med ABC-klubben och för nyfikna lärare som ännu inte kommit dit. Är du nyfiken på hur Happies appar blir till och/eller vill du ha en kostnadsfri prenumeration på magasinet, gå in på: nok.se/abc-klubben

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.